Rowerem na Szlaku Konopielki

Rowerem na Szlaku Konopielki to impreza turystyczna, która pozwoliła nauczyć młodych ludzi wartości jakie niesie aktywne spędzanie wolnego czasu na świeżym powietrzu. 22 czerwca 2015 r. młodzież z Gimnazjum nr 1 w Łapach pod opieką nauczycieli wychowania fizycznego wyruszyła rowerami na spotkanie z przygodą.

Nad Narwią krzyżują się różne szlaki przyrodnicze i historyczne. To zdumiewające, że na tak niewielkim obszarze skumulowało się tak wiele atrakcji. Wędrując z biegiem rzeki możemy przebyć kilka stuleci, spotkać różne narody, zobaczyć cuda natury. Szlak Konopielki nawiązuje do twórczości E. Redlińskiego. Rowerem przejechaliśmy przez Łapy, Suraż, Zawyki, Doktorce. Po drodze - zagrody z XIX w, świątynie i kapliczki, stanowiska archeologiczne. Sam Suraż jest świadectwem najdawniejszej historii Podlasia. To najmniejsze miasto Polski zasługuje na miano "Perły Archeologicznej Podlasia". Na trasie mijaliśmy świadectwa odchodzącej w przeszłość tradycyjnej kultury chłopskiej, albo miejsca atrakcyjne z powodu szczególnych walorów przyrodniczych. Meta rowerowej wędrówki znalazła się w Parku Linowym w Doktorcach. Trasy linowe o różnym stopniu trudności urozmaiciły aktywny wypoczynek. Po fizycznym wysiłku uczestnicy pokrzepili się kiełbaską upieczoną na ognisku. Bez większych kontuzji, szczęśliwi z głową pełną wrażeń w asyście patrolu policyjnego, który przez cały czas czuwał nad naszym bezpieczeństwem, wróciliśmy do domu.

Agnieszka Kulesza

DSC05786 1

DSC05775 1

DSC05771 1

DSC05769 1

DSCN1989 1

DSCN1994 1

DSCN2027 1

DSCN2036 1

 

Projekt „Rowerem na szlaku Konopielki” zrealizowano w ramach umowy nr 1/Petrus/T/15 zawartej w dniu 07.04.2015 r. pomiędzy Województwem Podlaskim z siedzibą w Białymstoku a Stowarzyszeniem Sportowo-Edukacyjnym „PETRUS” im. ks. Henryka Bagińskiego przy parafii Św. Ap. Piotra i Pawła w Łapach przy wsparciu finansowym Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego w Białymstoku

wrota podlasia 1

opp1p3