Pierwsze koty za płoty czyli warsztatów Petrusa dzień pierwszy

Tradycja i nowoczesno 2013 cr

     Już za nami pierwsze sobotnie spotkanie międzypokoleniowe. Wszyscy uczestnicy zaliczyli je do bardzo udanych. Kogo tego dnia wystraszyła pogoda albo ogarnęło lenistwo – niech żałuje.
Babcie, mamusie i ich pociechy wkroczyły do szkoły roześmiane. Zaczęliśmy od przełamania lodów i poznania się przy herbatce. Potem pierwsza grupa wyruszyła do kuchni, aby zmierzyć się z przygotowaniem babki ziemniaczanej. W tym czasie druga grupa fotografowała otoczenie szkoły: zieleń, architekturę i oczywiście dzieci. Po pierwszej turze warsztatów zdecydowaliśmy się na drugie śniadanie. Starsi i młodsi uczestnicy dziarsko zajęli się zarówno przygotowaniem, jak i konsumpcją smakowitych kanapek. Po jedzeniu nastąpiła zmiana: osoby przebywające w kuchni poszły realizować się fotograficznie, natomiast osoby, które do tej pory robiły zdjęcia – ruszyły do kuchni przygotowywać chłodnik podlaski. Po zajęciach odbyła się degustacja przyrządzonych potraw. Dorośli uczestnicy warsztatów wykazali się ogromnym kunsztem kulinarnym, a dzieci zaskoczyły nas samodzielnością i chęcią pomocy. Przygotowane wspólnie tradycyjne podlaskie potrawy okazały się przepyszne. I na tym warsztaty miały się zakończyć – ale babcie twardo postanowiły: „Jak się zjadło, trzeba po sobie posprzątać" i zajęły się zmywaniem.
W przyszłą sobotę w naszych rękach będą śmigać szydełka i druty, a dzieci pokażą swoim babciom, jak pracować na laptopie. Już nie mogę się doczekać soboty.


     Partnerami projektu „Tradycja i nowoczesność na wsi – warsztaty komputerowe i rękodzielnicze umożliwiające przekazanie wiedzy miedzy pokoleniem wnuków i dziadków" współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Osi 4 Leader PROW na lata 2007-2013 realizowanego przez Stowarzyszenie Sportowo-Edukacyjne „Petrus" im. Ks. Henryka Bagińskiego przy parafii Św. Ap. Piotra i Pawła w Łapach są:
Gmina Łapy
Stowarzyszenie Łapska Dwójka
Szkoła Podstawowa Nr 2 w Łapach
Sklep ogólnospożywczy Kruszewscy

 

opp1p3