Wydarzenie sportowo-ekologiczne

29 lipca 2023 r. na gościnnym, zielonym Stadionie Miejskim w Łapach odbył się międzypokoleniowy turniej piłkarski drużyn mieszanych. W wydarzeniu wzięło udział ponad 129 osób. Nabór do drużyn miał charakter otwarty. Zawodnicy zostali podzieleni na 6 drużyn, grali systemem „każdy z każdym”. Tego dnia nie liczył się wynik. Strzelane bramki sprawiały radość w obu zespołach. Wszyscy świetnie się bawili.

Głównym i podstawowym celem wydarzenia była aktywizacja mieszkańców gminy Łapy do aktywności sportowych i ekologicznych. Pokazanie, że zdobywanie wiedzy o ochronie środowiska może być ciekawą przygodą. „Bardzo się cieszę, że wspólnie z zawodnikami PETRUS Łapy promujemy sport i dbałość o środowisko. W czasie naszych zajęć zawsze łączymy teorię z praktyką, dlatego świetnie się składa, że w naszej szatni stanął mobilny „GIVE BOX”. Zawodnicy mogą od razu wcielić teorię w praktykę” – mówi Barbara Dzierżek, prezes Stowarzyszenia

Zorganizowano stoisko, na którym można było pogłębić wiedzę na temat segregacji, odzysku, recyklingu. Pojęcie „zero waste” w języku angielskim pozwala na jego międzynarodową rozpoznawalność, a jednocześnie jest tak szerokie, że z trudem poddaje się tłumaczeniu na język polski. Ideałem zero waste na pewno nie jest stanie się bezdomnym weganinem, ale wprowadzenie w codziennym życiu takich zmian, które będą realne i konsekwentne. Dlatego czasem mówi się także o „less waste”. Less waste w odniesieniu do zakupów, to kupowanie tylko tego, co naprawdę potrzebne. To dobre planowanie. To postawienie na trwałość i jakość. Kupowanie zgodnie z regułą – lepiej mniej, ale lepszej jakości. Stawianie na to, co może wytrzymać próbę czasu. To jednocześnie korzystanie z second handów, plich targów, form wymiany towarów w Internecie. Kupowanie towarów wytworzonych lokalnie, które nie musiały przebyć setek czy tysięcy kilometrów. To wykorzystywanie do końca tego, co już zostało zakupione. To dbanie o posiadane przedmioty, by uniknąć ich przedwczesnego zniszczenia. To w końcu naprawianie tego, co można naprawić, zamiast pogoni za nowym. To darowanie drugiego życia starym przedmiotom, znajdując im nowe zastosowanie.

Podobne reguły, które stosujemy wobec zakupów, odnoszą się także do jedzenia i wyborów żywnościowych. Na etapie zakupu żywności także pomaga planowanie i przewidywanie potrzebnych ilości produktów, by uniknąć ich zmarnowania. To korzystanie z domowych metod konserwacji żywności. To wybór produktów lokalnych, a nie transportowanych z daleka. To także zauważanie i docenianie zmian pór roku i podążanie za sezonowością, gdy określone owoce i warzywa są najsmaczniejsze i najtańsze. To wybór raczej tego, co wyhodowane w otwartym polu niż w szklarni. To oparcie diety w  większej mierze na warzywach, owocach, zbożach – różnorodnych produktach roślinnych. Ale także rozsądne podejście do ilości opakowań, które są nam niezbędne do zakupu danego towaru. Czy kupując owoce czy warzywa naprawdę potrzebujemy na każde oddzielne opakowanie? Opakowania na żywność stanowią jedną z największych części odpadów komunalnych. Pusty kosz to realna miara naszego zaangażowania w zero waste.

To jak mieszkamy wiąże się głównie z ilością energii grzewczej i prądu, który zużywamy. Zero Waste w mieszkaniu to nowocześniejsze sposoby ogrzewania, energooszczędne żarówki, krótszy czas spędzony pod prysznicem z gorącą wodą, to zaprzestanie drukowania dokumentów, jeśli nie jest to konieczne.

Każdy z tych drobnych gestów oznacza wyraźny wpływ na globalne zużycie energii, produkcję gazów cieplarnianych, wykorzystanie surowców.

Konkluzja: zero waste w codziennym życiu  to przemyślane wybory, odwrót od bezmyślnego konsumpcjonizmu, to troska o środowisko, zdrowsze życie,  konsekwentne drobne działania, dążenie do pustego kosza, troska o przyszłość planety. Grajmy fair play na boisku i dla środowiska.

Post o naszym wydarzeniu na Facebooku zobaczyło ponad 1500 osób.

Bardzo serdecznie dziękuję wszystkim zaangażowanym, zwłaszcza rodzicom i dziadkom w to wydarzenie. Dziękuje trenerom, sędziom, opiece medycznej. Szczególne podziękowania kieruję do Pana Maćka Zduńczyk MZstudio za inspirujący spot promujący nasze działanie.

Fotorelacja na Facebook:

https://www.facebook.com/petruslapy/?ref=embed_page

 

Barbara Dzierżek

Akademia Lidera Lokalnego - II edycja realizowana w ramach projektu pn. „Centrum Usług Społecznych w Łapach”, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego II. Osi Priorytetowej Efektywne polityki publiczne dla rynku pracy gospodarki i edukacji, Działania 2.8 Rozwój usług społecznych świadczonych w środowisku lokalnym w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój na lata 2014-2020

 

images

herb łap

Przezroczysty

cus-logo

ALL logo

 

opp1p3

 
 

 

 

Nasi partnerzy

OKF logo

zsm

sp1