Magiczne Andrzejki

Dawniej w Andrzejki czyli w wigilię świętego Andrzeja bawiły się wyłącznie dziewczęta. Prosiły o odsłonięcie przyszłości. Chciały dowiedzieć się, kiedy wyjdą za mąż; poznać imię i charakter przyszłego małżonka. Kawalerowie mieli swoje święto 24 listopada. Z pytaniami o imię przeznaczonej im niewiasty udawali się do świętej Katarzyny - opiekunki śmiałków pragnących się ożenić. Dziś chłopcy zrezygnowali z obchodzenia katarzynek. Wspólnie z dziewczętami bawią się 29 listopada. Tak też było u nas.

Stowarzyszenie Sportowo-Edukacyjne „PETRUS” im. ks. Henryka Bagińskiego przy parafii św. Ap. Piotra i Pawła w Łapach we współpracy ze Stowarzyszeniem N.A.R.E.W. – Narwiańska Akcja Rozwoju Ekonomicznego Wsi przygotowało w sali św. Józefa „Magiczne Andrzejki”. Celem głównym tego wydarzenia było poszerzenie oferty kulturalno-edukacyjnej w gminie Łapy, integracja dzieci, kształtowanie postawy szacunku dla polskiego dziedzictwa kulturowego. Andrzejki w sali Św. Józefa to doskonała zabawa połączona z przekazywaniem wiedzy na temat polskiej ludowej tradycji i obrzędów dzisiaj prawie zapomnianych.
Podczas spotkania Andrzejkowego zostało przeprowadzone szereg gier i zabaw pod okiem animatora. Dzieci wykonały własnoręczny stroik na gałązce wiśni. Został przeprowadzony konkurs karaoke z bardzo atrakcyjnymi nagrodami ufundowanymi przez Stowarzyszenie N.A.R.E.W. - Narwiańska Akcja Rozwoju Ekonomicznego Wsi, które zostały wręczone przez Panią Urszulę Jabłońską – Członka Rady Stowarzyszenia N.A.R.E.W. - Narwiańska Akcja Rozwoju Ekonomicznego Wsi i Panią Monikę Dzielnik koordynatora projektu. Punktem kulminacyjnym tego wydarzenia był występ iluzjonisty Tomasza Sadowskiego, ufundowany przez Stowarzyszenie N.A.R.E.W. - Narwiańska Akcja Rozwoju Ekonomicznego Wsi, który przeniósł uczestników spotkania w świat magii. Dzieci aktywnie uczestniczyły w poszczególnych sztuczkach. Pokaz pobudzał ich wyobraźnię i pozostawił piękne wspomnienia. Na koniec programu iluzjonista wyczarował magiczny śnieg z pustych dłoni.

Bardzo dziękuję Partnerowi projektu „Magiczne Andrzejki” Stowarzyszeniu N.A.R.E.W. - Narwiańska Akcja Rozwoju Ekonomicznego Wsi, gospodarzowi spotkania ks. kan. Waldemarowi Krzywińskiemu, animatorom, młodzieży z KSM działającej przy parafii Św. Ap. Piotra i Pawła w Łapach, członkom Stowarzyszenia „PETRUS”, rodzicom i opiekunom dzieci, którzy aktywnie włączyli się w organizację tego wydarzenia. To dzięki Wam tego dnia sala Św. Józefa była pełna „magii”.

Barbara Dzierżek

Prezes Stowarzyszenia ”PETRUS”

DSC04599 1

DSC04567 1

DSC04604 1

DSC04623 1

DSC04633 1

DSC04647 1

DSC04659 1

DSC04671 1

DSC04670 1

opp1p3